Upozornění! Tyto stránky jsou archivní, nejsou obnovovány a slouží především jako místo ke stažení PDF verze vydané knihy.

Připojení se k počítačům laboratoře přes vzdálenou plochu

Připojení se k laboratorním strojům pomocí nástroje Vzdálená plocha není vůbec obtížné. Pro to, abyste se mohli připojit, potřebujete se nejprve připojit na školní VPN. Obecné informace o školní VPN včetně nastavení se můžete dočíst na adrese http://osi.vse.cz/vpnka/.

Následující postup je pro Windows 7 a VNP klienta Shrew Soft VPN, u ostatních verzí se může v detailech lišit.

Instalace a nastavení VPN klienta

 1. Stáhněte si VPN klienta, na adrese http://osi.vse.cz/vpnka/nastaveni-vpn/ jsou k dispozici odkazy. Mě se osvědčilo připojení přes Shrew Soft VPN (verze ke stažení pak níže na stránce), k němuž je k dispozici předpřipravený konfigurační soubor (je třeba se přihlásit údaji do ISISu).

 2. Nainstalujte zvoleného klienta, jednoduše klikejte na Next/Agree, během několika vteřin máte nainstalováno.

 3. Spusťte klienta (Start -> Všechny programy -> ShrewSoft VPN Client -> Access Manager). Uvidíte jednoduché okno programu jako na následujícím obrázku.

  Poinstalační úvodní obrazovka
 4. Přidejte nastavení pro školní VPN. Můžete ho vytvořit ručně podle pokynů na zmíněné adrese http://osi.vse.cz/vpnka/nastaveni-vpn/ nebo zvolte snadnější způsob – importování konfiguračního souboru. File -> Import, vyberte stažený konfigurační soubor VSE.vpn a potvrďte. Objeví se vám nové připojení VSE.vpn.

  Obrazovka po přidání připojení
 5. Dvojklikem nebo tlačítkem Connect se na zvolenou síť připojíte. Je třeba zadat své přihlašovací údaje, tentokrát ovšem do sítě EDUROAM. V případě, že si ho nepamatujete, je možné si nastavit nové na https://eduroam.vse.cz/heslo/. Klikněte na Connect.

  Logovací obrazovka
 6. Pokud jste vše udělali správně, výsledek je takový a vy jste připojeni na školní VPN.

  Úspěšné zalogování

Připojení k vzdálené ploše

 1. Spusťte program Připojení k vzdálené ploše. Nejsnazší způsob je kliknout na nabídku Start a do vyhledávacího pole napsat mstsc a potvrdit tlačítkem ENTER.

  Spuštění Připojení k vzdálené ploše
 2. Otevře se vám dialogové okno, klikněte na Možnosti a vyplňte pole Počítač a Uživatelské jméno, jak je na obrázku. Přesná IP adresa a část uživatelského jména se bude lišit podle počítače, ke kterému se budete připojovat.

  Program Připojen k vzdálené ploše
  Konfigurace pro jednotlivé stroje
  Název (umístění) IP adresa Uživatelské jméno
  Lab1 (první řada u okna) 146.102.168.90 LAB1\Admin
  Lab2 (první řada uprostřed) 146.102.168.84 LAB2\Admin
  Lab3 (první řada u dveří) 146.102.168.46 LAB3\Admin
  Lab4 (druhá řada u okna) 146.102.168.8 LAB4\Admin
  Lab5 (druhá řada uprostřed) 146.102.168.18 LAB5\Admin
  Lab6 (druhá řada u dveří) 146.102.168.23 LAB6\Admin
  Lab7 (katedra) 146.102.168.76 LAB7\Admin
 3. Po kliknutí na Připojit se objeví přihlašovací okno do Windows, kam zadáte heslo, jež je možno získat od služby. Připojení je také možné si zapamatovat zaškrtnutím příslušného okénka.

  Přihlašovací obrazovka
 4. Pokud jste zadali heslo správně, vyskočí upozornění o neověřeném certifikátu. Klikněte na Ano.

  Certifikát
 5. Po krátké chvíli budete připojeni a můžete začít pracovat. Je možné, že se Vám místo toho zobrazí následující upozornění. Znamená, že je na zvoleném stroji někdo přihlášen. V takovém případě doporučuji vyzkoušet se připojit k jinému stroji (Ne -> Storno a následně opakovat kroky 2 – 4). Pokud by byly všechny stroje obsazeny, kontaktujte službu, která Vám ráda pomůže.

  Někdo již přihlášen